Obecny czas to Pon 10:47, 10 Gru 2018 | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zobacz posty bez odpowiedzi
Forum Klanu "Honor & Lojalność" Strona GłównaForum Klanu "Honor & Lojalność" Strona Główna
Użytkownicy Grupy Rejestracja Zaloguj

Stawianie serwera
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Klanu "Honor & Lojalność" Strona Główna » Poradnik
Zobacz poprzedni temat | Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Foley
AdministratorDołączył: 07 Lip 2007
Posty: 177
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Siedlce

PostWysłany: Pon 19:33, 30 Lip 2007    Temat postu: Stawianie serwera

Ten tutorial opisuje krok po kroku czynności jakie należy wykonać, aby uruchomic własny, dedykowany serwer CoD na Windows'ie. Proces ten ma 2 etapy:

Pierwszy z nich to stworzenie pliku konfiguracyjnego serwera.
Drugi to utworzenie odpowiedniego skrótu, uruchamiającego nasz serwer.
UWAGA!
Pamiętaj o tym, że serwer CoD potrzebuje łącza internetowego o odpowiednio dużej przepustowości w stosunku do ilości slotów (graczy mogących na nim grać). Nie próbujcie na Neostradzie stawiać serwera CoD dla 20 osób bo to się skończy tylko waszymi niepotrzebnie zszarganymi nerwami. Z własnych badań wiem, iż do płynnego grania bez lagów, na 1 osobe powinno przypadać około 10 kB/s łącza w OBIE strony. Co to znaczy? To znaczy, że np. na Neostradzie możemy postawic serwer co najwyżej na 3 osoby i modlić się, żeby nie lagował i pingi były na przyzwoitym poziomie.

Dodatkowo, aby każdy mógł połączyc się z naszym serwerem potrzebujesz bezpośredniego połączenia z Internetem (tzw. publiczne IP). Jeśli nie masz bezpośredniego połączenia z Internetem (znajdujesz się w sieci, w której wiele osób korzysta z jednego łącza) bedziesz musiał wykonać sam albo poprosić swojego administratora o przekierowanie na twój lokalny adres IP ruchu na portach 28960, 20500, 20510. W przeciwnym wypadku nikt spoza twojej lokalnej sieci nie będzie mógł połączyć się z twoim serwerem.

Co to znaczy serwer dedykowany?

Są 2 rodzaje serwerów gier. Jedne to tzw. "Serve & Play", a drugie to dedykowane. Serwer typu "Serve & Play" to taki, który został postawiony bezpośrednio z gry, poprzez ustawienie parametru "Dedykowany" na "Nie". Parametr ten ustawia się w opcjach trybu wieloosobowego. Serwer typu "Serve & Play" działa do momentu, gdy człowiek który go założył na nim gra. W momencie gdy przestanie na nim grać (rozłączy się) serwer ten zostaje wyłączony. Serwer dedykowany nie wymaga do funkcjonowania obecności administratora serwera w czasie gry. Taki serwer uruchamia się na naszym ekranie w postaci konsoli, w oknie której widzimy informacje o tym, co właśnie dzieje się na naszym serwerze. Serwer dedykowany możemy zatem postawić nawet na komputerze wyposażonym w bardzo starą kartę graficzną, która z pewnością nie pozwoliłaby nam uruchomić serwera typu "Serve & Play".

Serwer dedykowany dla LAN/Internet

Uruchamiając serwer dedykowany możemy zdecydować się czy ma to być serwer tylko dla naszych znajomych z sieci lokalnej czy też będą mogli go zobaczyć i wejść na niego ludzie z całego Internetu. W jaki sposób uruchomić każdy z tych trybów przeczytasz pod koniec tego tutoriala w dziale "Skrót uruchamiający serwer".

Konfiguracja serwera Serwer dedykowany konfiguruje się za pomocą specjalnego pliku konfiguracyjnego. W tym pliku zawartych jest szereg zmiennych, które określają nam między innymi jak będzie się nasz serwer nazywać, na ile osób będzie przeznaczony, z jakich map będzie korzystał itd. Rodzi się zatem pytanie "Jak zrobić taki plik skoro nie wiem jak się te wszystkie zmienne nazywają i co oznaczają?". Odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż w Internecie znajduje się mnóstwo generatorów plików konfiguracyjnych serwera CoD. Jeden z nich i jednocześnie najbardziej znany, możecie znaleźć pod tym adresem: [link widoczny dla zalogowanych] W naszym tutorialu skorzystamy z tego generatora.

Po wejściu na powyższy adres widzimy duży formularz a w nim mnóstwo pustych pól i mnóstwo mozliwych opcji do wyboru. Poniżej omówię ich znaczenie. Zatem idąc od góry mamy:

Admin Names - wpisujemy pseudonim/imię administratora serwera.
Admin Email - adres e-mail administratora
Irc - kanał IRC serwera
Website- strona www serwera
Location - lokalizacja serwera (np. Poland, Warsaw)
Hostname - nazwa naszego serwera, można uzywać znaczników kolorowych ^0-9 (np. CoD Private ^1Server)
Message of the Day - wiadomość, jaka wyświetli nam się po wejściu na serwer.
Server Password - jeśli chcemy zrobić serwer na hasło to wpisujemy je tutaj.
Private Password - hasło do prywatnych slotów na serwerze - ilość prywatnych slotów ustawiamy parametrem private slots. Sloty prywatne to takie, na które można wejść nawet wtedy, gdy serwer jest pełny podajac wpisane w to pole hasło.
RCON Password - RCON - remote control - umożliwia zarządzanie serwerem CoD na odległość (zmiana mapy, wyrzucanie graczy itp). Jeśli chcesz zarządzać swoim serwerem na odległość to wpisz w to pole hasło.
Player Slots - tutaj wpisujemy ilu graczy może wejść na serwer.
Private Slots - a tu ile będzie na nim prywatnych slotów.
Max Rate - z jaką maksymalną prędkością klient może pobierać dane z serwera. Na samym końcu tego tutoriala przedstawie sposób w jaki oblicza się tą wartość.
Minimum Ping - jeżeli klient będzie miał ping poniżej tej wartości, serwer go nie wpuści. Aby ustawić bez ograniczeń ustawiamy ten parametr na 0 (zero)
Maximum Ping - jeżeli klient będzie miał ping powyżej tej wartości, serwer go nie wpuści. Aby ustawić bez ograniczeń ustawiamy ten parametr na 0 (zero)
Friendly Fire - tutaj ustawiamy w jaki sposób chcemy aby serwer radził sobie z tzw. ogniem przyjacielskim. Możliwe opcje to: Disabled - wyłączony (nie możemy zranić przyjaciół), Enabled - włączony (możemy zranić przyjaciół), Reflective - wszelkie obrażenia z naszego celu przechodzą na nas, Shared - dzielimy się obrażeniami z naszym celem w stusunku 1:1.
Killcam - czy chcemy ją włączyć czy nie, kwestia gustu administratora.
Freelook - czy umożliwić swobodne obserwowanie mapy (latanie) po swojej śmierci. Przeważnie parametr ten ustawia się jako wyłączony.
Spectate Enemy - czy możemy po własnej smierci podglądać ruchy wroga jego oczami. Przeważnie parametr ten ustawia się jako wyłączony.
Pure Server - czy serwer ma wpuszczać klientów, co do których ma zastrzeżenia, jeśli chodzi o czystość wersji gry (serwer sprawdza rozmiary plików klienta przed wpuszczeniem go na serwer, jeśli się nie zgadzają to klient zostaje odrzucony).
Server Log - tu wpisujemy nazwe pliku, do którego chcemy zapisywać log naszego serwera.
Voting - czy chcemy włączyć możliwość głosowania na naszym serwerze.
Teambalance - czy serwer ma automatycznie wyrównywać drużyny.
Gametypes - jakie nasz serwer ma obsługiwać tryby rozgrywki.
Deathmatch Maps - zaznaczamy, które mapy chcemy rozgrywać w trybie Deathmatch. W pozostałych trybach wykonujemy tę samą czynność.
Weapon List - wybieramy, które bronie mają być dostępne na naszym serwerze.
Allow Download - decydujemy, czy klient może automatycznie pobierać z serwera brakujące mu pliki (np. mapy)
Allow Cheats - czy na serwerze mozna uzywać czitów. Smile
Flood Protect - czy chcemy włączyć ochronę serwera przed spamowaniem spowodowanym zbyt dużą ilością wiadomości wysyłanych przez jednego użytkownika.
Server FPS - ilość fps serwera, zaleca się ustawić 20.
Master Server - tutaj wpisujemy codmaster.activision.com
Deathmatch Settings - ustawienia trybu Deathmatch
Team Deathmatch Settings - ustawienia trybu Team Deathmatch
Search & Destroy Settings - ustawienia trybu Search & Destroy
Behind Enemy Lines Settings - ustawienia trybu Behind Enemy Line
Retrieval Settings - ustawienia trybu Retrieval
Headquarters Settings - ustawienia trybu Headquarters
Gdy już uda nam się przebrnąć przez cały formularz klikamy na samym dole przycisk "Get your config". Naszym oczom ukaże się strona, na której znajduje sie pole tekstowe z zawartością pliku konfiguracyjnego naszego serwera. Zaznaczamy całą zawartość tego pola i kopiujemy je do schowka (Ctrl+C). Następnie otwieramy notatnik i wklejamy całą zawartość schowka (Ctrl+V) po czym zapisujemy plik pod nazwą "moj_serwer.cfg" w katalogu "X:......./Call of Duty/Main" zaznaczajac typ zapisywanego pliku jako "Wszystkie pliki".


Obsługa PunkBuster'a

Jeżeli chcemy aby nasz serwer pracował z włączonym Punkbuster'em to na samym początku pliku konfiguracyjnego musimy ręcznie dopisać następujące 3 linijki:


pb_sv_enablewait set sv_punkbuster "1"
Skrót uruchamiający serwer. Aby uruchomic nasz serwer musimy utworzyć odpowiedni skrót do pliku CodMP.exe znajdującego się w katalogu głównym gry. Utwórzmy sobie taki skrót na pulpicie, po czym w jego właściwościach, w polu "Element docelowy" musimy dopisać nastepujący tekst: +set dedicated 2 +exec moj_serwer.cfg +map_rotate+set dedicated decyduje w pod co ma być dedykowany serwer. Jeśli ustawimy jego wartość równą 1 ( +set dedicated 1) otrzymamy serwer dedykowany pod LAN, natomiast jeśli ustawimy jego wartość równą 2 ( +set dedicated 2) uruchomimy serwer dedykowany pod Internet.


Cóż, pozostało nam juz tylko uruchomić nasz serwer klikajac 2 x lewym przyciskiem myszy na skrócie. Po kliknięciu powinna otworzyc się konsola, a serwer powinien przetwarzać wszystkie informacje zawarte w pliku konfiguracyjnym. Jeśli wszystko poszło ok powinniśmy widzieć coś takiego:


W przypadku wystapienia jakiegokolwiek błędu podczas uruchamiania serwera konsola wyświetla wszystkie niezbędne informacje potrzebne do zweryfikowania miejsca występowania błędu.

Jak sprawdzić czy nasz serwer działa?

Aby sprawdzić czy nasz serwer działa uruchamiamy CoD w trybie multiplayer, otwieramy konsolę ( wciskamy ~) i wpisujemy /connect 127.0.0.1. Jeśli się połączymy z naszym serwerem to znaczy, ze udało nam sie postawić własny, dedykowany serwer CoD.

Parametr sv_maxrate- omówienie

Parametr sv_maxrate dla łącza naszego serwera wylicza się ze wzoru:


1024*[Upload speed / ( ilość klientów * 8 )] = sv_maxrate
Dla przykładu obliczymy sv_maxrate dla Neostrady w opcji 640/160, serwer dla 6 graczy


1024*[160/( 6 * 8 )] = 3413
Teraz tylko pozostaje dodać w pliku konfiguracyjnym serwera linijkę set sv_maxrate "3413"


Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Klanu "Honor & Lojalność" Strona Główna » Poradnik
Wyświetl posty z ostatnich:   
 
 
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:  

Strona 1 z 1


Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Theme created OMI of Kyomii Designs for BRIX-CENTRAL.tk.